Virtuali erdvė: ar saugūs mūsų vaikai? - Sprendimai verslui
Asmens tapatybės ir duomenų saugumas virtualioje erdvėje yra vienas svarbiausių dalykų šiuolaikiniam žmogui. Tačiau pavojingi kenkėjai taikosi ne tik į suaugusiuosius, bet ir mažuosius interneto naršytojus – mūsų vaikus.
Įsivaizduokite, internetas yra kaip didelis miestas – čia pilna pramogų centrų ir madingų parduotuvių, bet, kaip ir kiekviename mieste, čia galima rasti neapšviestų pavojingų gatvių. Esminis paradoksas – dauguma tėvų jaudinasi, kad jų vaikai neitų vieni tamsiais vakarais pasivaikščioti, tačiau jie numoja ranka į vaikų internete tykančius pavojus čia pat, sėdint šiltoje namų svetainėje prie kompiuterio.
Neseniai Airijoje atliktas tyrimas parodė, kad daugiau nei pusė vaikų nuo 13 metų naršo internete be tėvų priežiūros. Apklausoje dalyvavo virš 1000 tėvų, turinčių vaikų nuo 6 iki 16 metų. Rezultatai parodė, kad kuo didesni vaikai, tuo jie mažiau prižiūrimi. Jauniausia 6-7 metų amžiaus vaikų grupė buvo paliekama prie kompiuterių be priežiūros tik 27 % atvejų, tuo tarpu net 73 % atvejų atitenka 16 metų amžiaus vaikų grupei. Tačiau naivu tikėtis, kad interneto pavojų rizika mažėja kartu su vaikų amžiumi.
Didžiausi pavojai internete – tai žalingos informacijos poveikis, bandymai pasinaudoti vaiko naivumu. Tarp jų: įvairios kenkėjiškos svetainės, pornografiniai puslapiai, tinklalapiai, siūlantys atsisiųsti nelegalias programas ir žaidimus, taip užkrėsdami kompiuterius kenkėjiška programine įranga ir kt. Tiek didelius, tiek mažus reikėtų šviesti ne tik apie saugų naršymą, bet ir privatumą bei asmeninių duomenų naudojimą socialiniuose tinkluose, saugų pirkimą internete ir tykančius kenkėjus.
Tėvai gūžteli pečiais – nejaugi mes galime mokyti vaikus, šiandien jie žino daugiau nei suaugusieji. Iš tikrųjų jaunoji karta be kompleksų nardo socialiniuose tinklalapiuose, bendrauja su galybe nepažįstamų žmonių, jų ribos gerokai platesnės, nei suaugusiojo žmogaus. Jūsų vaiko apsauga internete nėra tik mūšis tarp patikimos antivirusinės programos ir virtualių kenkėjų – to neužtenka. Saugumą užtikrina tik kompleksinės priemonės, veiksmai ir praktikos.
Ką mes patariame:
- Supraskite interneto pavojus ir paaiškinkite vaikams, kaip jų išvengti.
- Tėvai turėtų žinoti, ką jų vaikai veikia prie kompiuterio. Galbūt jie siunčiasi nelegalias programėles, naudojasi nulaužta programine įranga ar lankosi pavojinguose puslapiuose?
- Kalbėkitės su vaikais apie žmones, su kuriais jie bendrauja internete – gal tarp klasės draugų yra keistų ir nežinomų asmenų.
- Daugiau dėmesio skirkite socialiniams tinklams – vaikai turėtų žinoti, kaip jais saugiai naudotis, nekalbant apie tai, kad patiems mažiausiems nederėtų kurti Facebook paskyros.
- Naudokite apsaugos programas, pavyzdžiui Tėvų kontrolę, integruotą antivirusinėje programoje „ESET Smart Security 5“ – turėdami galimybę kontroliuoti prieigą prie kenksmingų svetainių, užkirsite kelią interneto pavojams.
Rašyti komentarą