Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image
Scroll to top

Top

Komentarų nėra

Sustabdžius Windows XP palaikymą baiminamasi išpuolių bangos - Sprendimai verslui

Sustabdžius Windows XP palaikymą baiminamasi išpuolių bangos
Greta
  • Paskelbta 2014-04-22

Nuo Windows XP „gyvenimo pabaigos” balandžio 8-ąją praėjo dvi savaitės ir, keista, per tą laiką internetas nesprogo. O ar turėjo? Gal ir ne turėjo, bet galėjo, – mano nepriklausomas IT ekspertas Graham Cluley. Pasitelkęs rimtai atrodančią statistiką, jis pirštu pabaksnoja į milijonus XP vartotojų, kurie, anot jo, kelia grėsmę interneto tinklui. Taip, net jei jūs jau seniai pakeitėte savo XP į, tarkim Windows 7, laisvai galite nukentėti dėl daugybės tai daryti atsisakiusiųjų. Kodėl?

 

Vadinamoji „gyvenimo pabaiga” Windows XP pasireiškė tuo, kad balandžio aštuntą dieną (t.y. lygiai prieš dvi savaites) buvo sustabdytas šios operacinės sistemos palaikymas. XP turėtojams nebeteikiami programinės įrangos naujinimai bei saugos naujinimai, kurie padeda apsaugoti kompiuterį nuo šnipinėjimo programų, virusų ir kitos kenkėjiškos įrangos. Tai reiškia, kad tobulėjant ir toliau vystantis užkrečiamiems IT pavojams, Windows XP lieka „sustingusi” – nepajėgi reaguoti į besikeičianti pasaulį.

Štai tada Graham Cluley apsilanko Net Market Share (IT rinkos statistikos puslapyje) ir pasibaisi duomenimis, rodančiais, jog Windows XP yra viena iš plačiausiai pasaulyje naudojamų operacinių sistemų.

Vis dėlto po kiek laiko jis susimąsto. Ar statistika gali būti netiksli?

Pasirodo, gali (tai išmoksta net pirmo kurso studentai statistikos paskaitose). Prisiminkime kad ir faktą, jog skaičiuojant šiuos duomenis nemažą vartotojų dalį sudarė Kinijos piliečiai. Anot kai kurių pranešimų, Windows operacinės sistemos sudaro apie pusę rinkos Kinijoje. Tačiau niekam ne paslaptis ir faktas, jog didžioji dalis tų sistemų tėra… kopijos. Kad ir ši Windows XP versija „GhostXP”.

Be to, pagal IE 6 Countdown pateiktus duomenis, Windows XP įdiegtą interneto naršyklę Internet Explorer 6 naudoja 4.4% pasaulio vartotojų…

…iš kurių neproporcingai didelė dalis yra vėlgi Kinijoje.

Ką tai rodo? Greičiausiai tai, kad Windows XP vartojimas gali būti mažesnis, nei oficialieji 27.69 procentai.

Vis dėlto problema dėl to nesumažėja. Windows XP vartotojai rizikuoja ne tik privačiais duomenimis, bet kelia rimtą pavojų internetinei bendruomenei. Įsilaužę į kompiuterį, kibernetiniai nusikaltėliai gali panaudoti jį kaip atspirties tašką tolimesnėms kitų kompiuterių atakoms. Nesvarbu, ar tai piktybinių elektroninių laiškų siuntinėjimas ar užkrato platinimas.

Nerimą kelia tai, jog pasinaudojant paskutiniais Windows OS atnaujinimais galima rasti ankstesniųjų versijų trūkumus, kuriuos teoriškai atnaujinimai turėtų „pataisyti”. Kibernetiniai nusikaltėliai gali pasinaudoti šiais atnaujinimais, kad rastų saugumo spragas tokiose sustabdytose operacinėse sistemose kaip Windows XP. Žinoma, jeigu ji iš tiesų būtų neveiksni, niekam nebūtų jokio pavojaus. Tačiau turinti omeny, kiek milijonų vartotojų neskuba keisti savo XP į pažangesnę sistemą, rizika smarkiai išauga.

Trumpai tariant, greitu laiku Windows XP taps trokštamu daugelio kibernetinių nusikaltėlių taikiniu, nes be saugumo atnaujinimų ji bus pažeidžiama kaip niekad. Tačiau net trečdalis įmonių, organizacijų ir pavienių asmenų ketina toliau naudotis šia operacine sistema net ir žinodami apie galimą riziką.

Palyginimui tik 1 procentas toliau tęsė darbą su Windows 2000, kurios palaikymas buvo sustabdytas 2010 metais.

ESET siūlo podcast‘ą, kuriame galite išgirsti ekspertų nuomonę ir patarimų visais Windows XP klausimais.

Rašyti komentarą