Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image
Scroll to top

Top

Komentarų nėra

Saugi el. bankininkystė – misija įmanoma - Sprendimai verslui

Saugi el. bankininkystė – misija įmanoma
Greta
  • Paskelbta 2016-07-05

Statistika skelbia, kad vis daugiau žmonių naudojasi el.bankininkystės paslaugomis. Išimtimi gali būti nebent vyresnio amžiaus vartotojai – nuo patogesnio savo finansų valdymo, sąskaitų apmokėjimo ar apsipirkimo internete juos stabdo nebent naujų technologijų arba kibernetinių grėsmių baimė.

Ar pastarųjų reikia bijoti visiems vartotojams? Bijoti – ne, bet saugotis apgaulių, sukčiavimo atakų ir kenkėjiškų programų – tikrai taip, pataria „eScan“ saugumo ekspertai. Ir nesvarbu, kokio amžiaus jūs esate, ar kiek technologiškai pažangiu save laikote.

Dažniausiai su el.bankininkystės grėsmėmis siejamas sukčiavimas. Sukčiai, siekdami finansinės naudos arba bandydami išvilioti asmeninius aukų duomenis, pasitelkia apsimestinius el. laiškus, kenkėjiškas programas, tokias kaip trojanus ar išpirkos reikalaujančius virusus.

Pasak „eScan“ atstovų, gana dažnai vartotojai užkimba ant apsimestinio, neva oficialaus banko atsiųsto el. laiško, prašančio patvirtinti tam tikrus duomenis, pavyzdžiui, suvesti slaptažodžių kortelės kodus ar atskleisti kitą konfidencialią informaciją. Kai iš tikro, nė vienas patikimas bankas NIEKADA neprašo tokių duomenų atsiųsti el.paštu.

Taip pat el.bankininkystės naudotojai turi būti budrūs ir visada atkreipti dėmesį, ar jungiasi prie savo sąskaitos oficialiame banko puslapyje, ar tai nėra netikra svetainė. Negana to, kad tokios apsimestinės svetainės siekia išvilioti bankų klientų duomenis, jos ragina atsisiųsti kokią nors „reikalingą“ programinę įrangą – neretai tai būna virusai ar kitos kenkėjiškos programos.

Vieni iš labiausiai sukčių medžiojamų duomenų yra kreditinių bei debetinių kortelių duomenys, leidžiantys atverti ir ištuštinti aukų sąskaitas. Gana dažnai bandymai pasisavinti šiuos duomenis vyksta el. paštu, netikrose el. parduotuvėse, o kartais net telefonu – sukčiai apsimeta banko darbuotojais ar kitais saugumo institucijų atstovais.

„eScan“ saugumo ekspertų patarimai:

  • Savo išmaniuosius įrenginius apsaugokite sudėtingais PIN kodais, kurių niekam neatskleiskite, nesaugokite užrašytų ir nelaikykite ten, kur juos galima lengvai atrasti. Rekomenduojama slaptažodžius ir PIN kodus reguliariai atnaujinti.
  • Apsaugokite savo kompiuterį patikima antivirusine programa, reguliariai atnaujinkite operacinę sistemą ir naudojamas programas.
  • El. bankininkystėje naudokite pranešimus tekstinėmis žinutėmis, kurios siunčiamos kas kartą, kai iš jūsų sąskaitos apmokama ar pervedama nustatyto dydžio suma (pavyzdžiui, galite nustatyti, kad pranešimai būtų siunčiami viršijus 50 Eurų).
  • Jei sulaukiate skambučio ar el. laiško, prašančio pateikti asmeninius duomenis, nedarykite to ir kreipkitės į savo banko vadybininką – patikimi bankai tokios informacijos neprašo nei telefonu, nei el. paštu.
  • Apsipirkdami internete arba naudodamiesi el.bankininkystės puslapiu, įsitikinkite, kad esate saugioje svetainėje su https nuoroda.
  • Pasirašinėkite elektroniniu ar mobiliu parašu tik jums žinomus sandorius.
  • Kilus abejonei dėl pinigų transakcijos, iškart susisiekite su savo banku ir atšaukite pinigų pervedimą.
  • Reguliariai tikrinkite savo sąskaitų išrašus.
  • Reguliariai atnaujinkite el. bankininkystės programėlę savo įrenginiuose.

Rašyti komentarą