Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image
Scroll to top

Top

Komentarų nėra

Psichologija: kodėl kuriame lengvai atspėjamus slaptažodžius?

Greta
  • Paskelbta 2014-10-24

slaptazodisKiekvienas iš mūsų žinome, jog slaptažodžiai turi būti sudėtingi. Iš mūsų tikimasi ilgų, sunkiai atspėjamų, iš skaičių bei raidžių sudarytų derinių. Vis dėlto apklausos rodo, jog dauguma žmonių renkasi itin lengvai atspėjamus slaptažodžius – pavyzdžiui, „password“ (angl. slaptažodis). Kodėl taip yra? Pasirodo, tai susiję su mūsų atminties savybėmis – kitaip elgtis mums tiesiog per sunku.

Renkamės lengvai atspėjamus slaptažodžius

Portalas „Psychology Today“ skelbia, jog žmogui sunku atsiminti net ir iš 8 atsitiktinių simbolių sudarytą eilutę. Jeigu reikia naudoti didžiąsias ir mažąsias raides, procesas tik pasunkėja. Štai kodėl didelė dalis žmonių renkasi simbolių sekas, kurios jiems kažką reiškia – datas arba vardus. Reikšmingos simbolių sekos sukelia asociacijas ir yra „saugomos“ ilgalaikėje atmintyje. Tokį slaptažodį naudoti daug paprasčiau nei kiekvieną kartą bandyti prisiminti bereikšmę simbolių seką.

Tą patį slaptažodį naudojame skirtingoms prieigoms

Saugumo ekspertai vieningai tvirtina, jog unikalaus slaptažodžio nepatartina naudoti daugiau nei vienai prieigai. Vis dėlto aktyvūs interneto lankytojai gali sukaupti kelias dešimtis ar net šimtus įvairiausių slaptažodžių – socialiniams tinklams, elektroninėms parduotuvėms, forumams, naujienų portalams ir t. t. Dauguma žmonių paprasčiausiai nėra pajėgūs prisiminti tokį kiekį informacijos.

Slaptažodžiai, kuriais dalinamės

Anot „Psychology Today“, pusė apklaustųjų teigia, jog yra pasidalinę slaptažodžiu su artimaisiais ar bendradarbiais. Galima spėti, jog bent kartą taip esate pasielgęs ir jūs. Nieko stebėtina – psichologai aiškina, jog tai sąmoningas sprendimas, skirtas palengvinti atminčiai tenkančią naštą. Slaptažodžiais dalinamasi su žmonėmis, kuriais pasitikima. Štai kodėl keliama prielaida, jog saugumas nuo to visiškai nenukentės. Ekspertai su tuo visiškai nesutinka – rizika prarasti slaptažodį padidėja, ypač, jei jis patalpintas lengvai prieinamuose failuose ar neapsaugotame įrenginyje.

Slaptažodžiai ant popieriaus

Daugelis žmonių slaptažodžius užsirašo – ant popieriaus. Tai susiję su mūsų atminties savybėmis. Nemažai kibernetinių sistemų, prieš leisdamos susikurti prieigą, reikalauja pateikti itin sudėtingus slaptažodžius. Deja, natūraliai žmogus tokių ypatingų simbolių sekų neprisimina. Užsirašius šią informaciją sumažėja tikimybė, jog slaptažodį pamiršite ar jums vėl teks pereiti sudėtingą jo kūrimo procesą.

Mnemonika

Mnemonika – tai įsiminimo menas, būdai palengvinantys įsiminimą. Daugelis mūsų to griebiamės, kai reikia sukurti slaptažodį. Naudojamos įvairios gudrybės: raidės keičiamos skaičiais (pvz.: o=0, i=1, e=3, a=4, s=5 or &, B=8), reikšmingų vardų raidės įterpiamos į skaičių sekas. Tai – vienas iš veiksmingų būdų, padėsiantis sukurti stiprų, tačiau lnesunkiai įsimenamą slaptažodį.

Rašyti komentarą