Ne itin išvaizdus chakaifang.info tinklalapis, sudarytas tik iš kelių sakinių kiniškais hieroglifais ir paieškos laukelio, prieš keletą dienų Kinijoje tapo visuotinio susidomėjimo objektu. Mat jame informatikos specialistai aptiko asmeninių duomenų įrašų, akivaizdžiai gautų iš viešbučių.
Be to, prieš dvi savaites dar viename tinklalapyje Taobao buvo siūloma įsigyti aštuonis gigabaitus realių asmeninių duomenų, tokių kaip vardai, ID ir telefono numeriai, adresai, darbovietės bei gimimo datos. Ir visa tai už du tūkstančius Kinijos juanių – maždaug aštuonis šimtus keturiasdešimt litų. Viena moteris, atpažinusi save, kreipėsi į tinklalapio teisių turėtojus, norėdama išsiaiškinti, kaip į jį pateko jos asmeniniai duomenys.
Abu šie tinklalapiai uždaryti, tačiau viešbučių lankytojų duomenys tebėra internetinėje erdvėje ir greičiausiai toliau dalyvauja prekyboje.
Home Inn Hotels, kaip ir daugeliui kitų viešbučių tinklų, bevielį internetą (Wi-Fi) teikia didžiausia šalyje save vadinanti CNWisdom informacinių sprendimų korporacija. Jos pasiūlyta viešbučių valdymo sistema buvo smarkiai sukritikuota – vos prieš pora savaičių specialistai aptiko, jog įsilaužus į šią sistemą galima pasisavinti visiškai neapsaugotus viešbučio lankytojų duomenis, tai yra, visa, ką jie paliko prisijungę prie viešbučio Wi-Fi tinklo.
CNWisdom 2011 metais, kai paskutinį kartą pateikė duomenis, aptarnavo 450.000 kambarių daugiau nei keturiuose su puse tūkstančio viešbučių. Milijonų jų lankytojų duomenys dabar tapo prieinami įsilaužėliams. CNWisdom neigia savo kaltę tvirtindami, jog informacija buvo nutekinta ir iš tų viešbučių, kurie nesinaudojo šios įmonės paslaugomis.
Zhao Zhanling, Kinijos interneto asociacijos įgaliotasis patarėjas, teigė, jog viešbučių svečiai gali reikalauti iš viešbučių kompensacijos už padarytą žalą, o šie savo ruožtu turi teisę padtuoi į teismą internet paslaugų tiekėją.
Asmeninių duomenų vagystės Kinijoje nėra toks jau retas dalykas. Valdžia bando su tuo kovoti bausdama tokių duomenų pardavėjus, o nuo spalio pirmosios jau įsigaliojo ir sugriežtintos duomenų apsaugos taisyklės.
Prarasti budrumo nereikėtų keliaujant ne tik į Kiniją. Naudodamiesi Wi-Fi viešbučiuose visada rizikuojate savo privatumu. ESET saugumo ekspertas Stephan‘as Cobb‘as pataria naudotis virtualaus privataus tinklo (angl. VPN) prieiga arba bent jau nesilankyti elektroninėse parduotuvėse ar savo banko tinklalapyje, kur reikalaujama pateikti savo duomenis.
Apie saugumą naudojantis Wi-Fi jau rašėme, todėl kviečiame dar kartą peržvelgti kelet naudingų patarimų!
Komentarai