Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image
Scroll to top

Top

Komentarų nėra

E-waste viena iš didžiausių problemų visame pasaulyje?

E-waste viena iš didžiausių problemų visame pasaulyje?

E-waste yra vienos iš greičiausiai augančių atliekų srautų visoje planetoje. Jau dabar kasmet pagaminama maždaug 50 milijonų tonų elektroninių atliekų, o kadangi elektronika tampa vis labiau prieinama visame pasaulyje, atliekų skaičius vis didėja. 2019 m. gyventojai visame pasaulyje išmetė 53,6 mln. tonų elektros ir elektroninės įrangos atliekų. Manoma, kad iki 2030 m. metinis elektronikos atliekų kiekis sieks 74 mln. tonų ir jis bus dukart didesnis nei 2014-aisiais.

Gamintojų ir Importuotojų Asociacija (GIA) ir VšĮ „Elektronikos gamintojų ir importuotojų organizacija“ (EGIO) yra organizacijos, kurios stengiasi aktyviai mažinti e-waste, bei skatina visus gyventojus prisidėti prie jų. Jie atsisakė mokesčių už elektroninių atliekų surinkimą, įrengė teisės aktų reikalavimus atitinkantį elektroninių atliekų priėmimo vietų tinklą, taip siekdami pagerinti elektroninių atliekų problemą.

Kas yra e-waste?

Trumpai tariant, e-waste (liet. elektroninės atliekos) apima pasenusią, nepageidaujamą ar sugedusią elektrinę ar elektroninę įrangą. Tai gali būti išmanieji telefonai ir kiti belaidžiai įrenginiai, kompiuteriai, jų monitoriai, kameros, šaldytuvai, kopijavimo mašinos – viskas, kas veikia naudojant elektrą.

Daugelis nepagalvoja apie e-waste problemą, nors šiomis dienomis žmonės vis daugiau ir labiau stengiasi rūšiuoti, bet būtent elektroninės atliekos yra rūšiuojamos mažiausiai. Visame pasaulyje perdirbama tik 10 proc. elektroninių atliekų. Kalbant apie 90 proc., kurios nėra perdirbamos, galų gale patenka į sąvartynus yra sudeginamos ar parduodamos neteisėtai. Iš tiesų, elektroninėse atliekose yra gausių žmonėms ir aplinkai kenksmingų cheminių medžiagų, tokių kaip: gyvsidabris, švinas, berilis, bromintas, antipirenai ir kadmis. Atliekų tvarkymo metu iš netinkamai tvarkomos elektronikos išsiskiria šios cheminės medžiagos, jos patenka į mūsų dirvą, vandenį ir orą.

Kodėl iki šiol ši problema mus lydi?

Organizacijos vykdančios ĮSA (įmonių socialinę atsakomybė) ar e. atliekų politiką stengiasi sumažinti nereikalingos technologijos šalinimą. Bet yra viena problema – šios politikos iki šiol nepavyksta iki galo išplatinti visoje organizacijoje. Kitaip tariant ketinimai yra geri, bet veiksmų organizacijos nesiima.

Vis dėlto, vien tik turėti politiką nepakanka norint išspręsti šią problemą. Tyrimai parodė, kad nors 94 proc. apklaustų organizacijų turėjo šią politiką, bet tik pusę jų turėjo specialią elektroninių atliekų politiką, apie kurią buvo pranešta visoje organizacijoje. Tai buvo veiksmingos politinės komunikacijos trūkumas organizacijose. Įmonės nesugebėjo tinkamai pranešti apie svarbią elektroninių atliekų šalinimo iniciatyvą ir turėjo neaiškią elektroninių atliekų bei ĮSA politiką.

Kaip galime spręsti e-waste problemą?

Nepaisant to, kad kiekviena organizacija turi skirtingą organizacinę struktūrą, visgi yra 3 gairės, kurios padės organizacijoms vykdyti bei informuoti savo e. atliekų ir ĮSA politiką sėkmingai. 

Pirmoji gairė – priimti valdymo pokyčius. Daugeliui įmonių rūpi ĮSA, tačiau jai įgyvendinti reikia ne tik direktoriaus kalbų, bet vadovai ir darbuotojai turi imtis veiksmų, kad būtų galima įgyvendinti užsibrėžtus tikslus. Antroji – prieš elektroninių prietaisų sunaikinimą, saugiai pašalinti įrenginyje esančius duomenis ir trečioji – organizacija turėtų pranešti apie taisykles ir atsakomybes, nurodant, kas turėtų būti atsakingas elektroninių atliekų šalinimo procesuose. Dažnu atveju, organizacijos vadovas yra atsakingas už tai, kad atliekų šalinimo procesuose būtų naudojami reikalingi ištekliai, siekiant programos sėkmingumo. Vyresnioji vadovybė yra atsakinga už tai, kad ištekliai būtų teisingai paskirstyti, nustatant informacijos rūšis ir vietas, bei tinkamai atrenkant informaciją.

Blancco produktas – viena iš alternatyvų?

Blancco produktas yra duomenų ištrynimo ir mobiliųjų įrenginių diagnostikos programinės įrangos pramonės standartas. Jų duomenų ištrynimo programinė įranga tūkstančiams organizacijų suteikia įrankius, kurių reikia norint užtikrinti tvarų duomenų valdymo procesą naudojant įvairiausius IT išteklius. Organizacijos, sutelkdamos dėmesį į turto ištrynimą ir pakartotinį naudojimą, o ne fizinį jo sunaikinimą, gali pagerinti savo saugumo padėtį ir atsižvelgti į įmonių socialinės atsakomybės reikalavimus. Taip kartu užtikrindamos, kad būtų laikomasi vietinių ir pasaulinių duomenų privatumo reikalavimų. Naudodamosi „Blancco Mobile Solutions“, organizacijos gali realiuoju laiku įvertinti mobiliuosius įrenginius naudodamos paprastą įrankį, kuris leidžia nuosekliai, tiksliai ir išmatuojamus diagnostinius testus atlikti parduotuvėje ar nuotoliniu būdu per kliento programą, su darbo eigomis, skirtomis atpirkimui / prekybai, mobiliajam draudimui.

Temos

Rašyti komentarą