Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image
Scroll to top

Top

Komentarų nėra

Ar saugi mūsų informacija debesyje? - Sprendimai verslui

Sigita
  • Paskelbta 2011-08-01
  • https://www.sprendimaiverslui.lt

Kaip vieną svarbiausių pirmojo 2011 metų ketvirčio informacinių technologijų (IT) pasaulio tendencijų galima išskirti  debesų kompiuterijos plėtrą ir augančius migracijos į debesį srautus. Nors naujienų šia tema tikrai netrūksta, apie informacijos apsaugą debesyje  kalbėta nedaug. Atsisakius nuosavos IT infrastruktūros, o vietoje jos pasirinkus debesų kompiuterijos paslaugas, kartu gaunami ir aukščiausio lygio informacijos apsaugos sprendimai.


Debesų kompiuterija verslui ir šalių vyriausybėms patraukli visų pirma dėl ekonominės naudos. Perkėlus savo IT sistemas į debesį, sutaupoma daug lėšų – naujoji sistema leidžia mokėti tik už tai, kuo naudojamasi. Jungtinė Karalystė, perkėlusi savo valdžios įstaigas į šiuo metu kuriamą debesį „G-Cloud“ planuoja sutaupyti 3,2 mln. mlrd. svarų sterlingų per vienerius metus.  Nenuostabu, kad efektyvumo siekiantis verslas taip pat noriai naudojasi atsivėrusia galimybe sutaupyti, kartu gaunant anksčiau dažnai neprieinamus aukščiausio lygio IT sprendimus. Tas pat pasakytina ir apie informacijos apsaugos sprendimus – nors ir mokant mažiau, net ir mažoms verslo įmonėms bei organizacijoms tampa prieinami korporacinio lygio informacijos apsaugos sprendimai.

Debesų kompiuterijos centrų serveriuose saugoma daugelio įmonių ir organizacijų informacija, o darbui su ja naudojama vieninga programinė įranga. Viename centre laikomus didelius skirtingiems klientams priklausančius informacijos kiekius centralizuotai apsaugoti daug lengviau ir pigiau, lyginant su tradiciniu IT ūkio valdymo būdu, kuomet įmonių informacija laikoma jų viduje.  Pasinaudodami mąsto principu, debesų kompiuterijos paslaugų teikėjai užtikrina pažangiausius informacijos apsaugos sprendimus.  Taip mažesnės įmonės ar organizacijos užsitikrina aukščiausio lygio informacijos apsaugą, anksčiau buvusią neprieinamą dėl didelės kainos. Nebereikia rūpintis, kokias informacijos apsaugos priemones pasirinkti, kada jas atnaujinti ir kaip rasti kompromisą tarp kainos ir kokybės. Nors sakoma, kad kiaušiniai nedūžta laikomi atskirai, debesyje jie sudėti į vieną ypatingai gerai apsaugotą krepšį.

Visgi, debesų kompiuterijos siūlomi informacijos apsaugos sprendimai, be mažos kainos ir nepaprasto lankstumo gali turėti ir hipotetinių nepatogumą – vartotojų duomenų apsaugos problemą.

„ Kadangi duomenys pasiekiami bet kada ir bet kur, kur tik yra internetas, vartotojų pažinimas ir prieigos kontrolė iššaukia profesines diskusijas tarp debesų kompiuterijos šalininkų ir skeptikų. Laimei, dabar jau turime sprendimų, užtikrinančių saugų prisijungimą ir nuraminančių didžiausius skeptikus“, – sako Tomas Parnarauskas, „Google Apps“ Lietuvoje atstovaujančio efektyvių programinės įrangos sprendimų centro „NOD Baltic“ vadovas.

Kaip žinia, debesų kompiuterija dar nauja, gyvenimo neilgai tikrinta koncepcija, o kartu ir technologija. Šių metų Europos Komisijos ataskaitoje dėl debesų kompiuterijos ateities rašoma, jog jos „technologijos yra vis dar eksperimentinėje fazėje, o Europos Sąjungoje, kur trūksta bendro reguliavimo ir kur skirtingose valstybėse galioja skirtingos taisyklės, naudojimasis nėra toks didelis, koks galėtų būti“.

Perkėlus savo IT ūkį į debesį, visa infrastruktūra – serveriai, programinė įranga, duomenų ar programų priklauso paslaugos teikėjui. Ta infrastruktūra laikoma paslaugos teikėjo teritorijoje, o vartotojui ji prieinama internetu. Tačiau, kai bendrovė apdoroja duomenis Jungtinėje Karalystėje, laiko juos serveryje Airijoje, tačiau siunčia per Prancūziją (kurioje galbūt turi antrinę įmonę), lieka neaišku, kurios šalies įstatymais reikėtų vadovautis, kilus teisiniam ginčui. Nors daug dirbama, teisinis debesų kompiuterijos reguliavimas Europos Sąjungoje dar nėra sukurtas.

Visgi, vertinant informacijos apsaugą, debesų kompiuterijos teikiami privalumai nusveria trūkumus. Siūlomi aukščiausio lygio informacijos apsaugos sprendimai suteikia aukščiausio įmanomo lygio apsaugą nuo kibernetinių grėsmių jau dabar,  o teisinis duomenų buvimo skirtingose valstybėse, kaip prognozuojama, bus išspręstas per metus ar du.

Rašyti komentarą