Ar jau pasirūpinote vaikų saugumu internete? Tėvams – ESET ekspertų patarimai - Sprendimai verslui
Nuo šio amžiaus pradžios technologijos, regis, nuėjo ilgą kelią. Anuomet daugelis mūsų turėjo masyvius, į dėžutes panašius kompiuterio ekranus ir, šiandienos akimis žiūrint, žudančiai lėtą interneto ryšį. Socialiniai tinklai dar tik vystėsi pradinėse stadijose, internetinė bankininkystė neegzistavo, o apie aplikacijas niekas net nebuvo girdėjęs.
Atsigręžkime į šiandieną ir pamatysime visiškai kitokį vaizdą – 2000-ųjų standartais, 2015-ieji atrodo beveik futuristiški. Monitoriai – glotnūs ir žvilgantys, plačiajuostis internetas super greitas, socialiniai tinklai tapo neatsiejama gyvenimo dalimi, o programėlių galima rasti bet kuriai sričiai. Ir taip, internetinė bankininkystė jau irgi tapo faktu.
Daugumai suaugusiųjų šie pokyčiai įvyko kažkur jų užimtų gyvenimų užnugaryje. Ir nors daugelis jų apsiginklavo naujausia technologine įranga, jų supratimas, kaip ta technika veikia iš tiesų, nėra toks geras, kaip galbūt norėtųsi. Pavyzdžiui, net 20 procentų Jungtinės Karalystės suaugusiųjų trūksta elementarių žinių, kaip elgtis internete.
Tėvams, kurių vaikai supažindinami su technologijomis taip anksti, kaip tik įmanoma, tai gali kelti rūpesčių. Suaugusieji nėra tikri dėl to, ką daryti, kur eiti ir kaip geriausiai susitvarkyti su šia nauja realybe.
Kaip atskleidžia naujausias ESET tyrimas, nors dauguma (88 procentai) tėvų nerimauja dėl to, su kuo jų vaikai gali susidurti internete, daugeliui dar reikia imtis atitinkamų priemonių padidinti saugumą prisijungus.
Turint visa tai omenyje, siūlome užpildyti žinių spragas. Mokytis tokia svarbia tema – niekuomet ne per vėlu.
Susipažinkite su internetu ir susijusiomis technologijomis
Niekas iš jūsų nesitiki, kad tapsite technologijų ekspertais. Vis dėlto svarbu turėti supratimą apie tarp vaikų populiarius interneto įrankius ir tinklalapius bei susipažinti su interneto grėsmėmis.
Kam to reikia? Jeigu iš tiesų mažai nutuokiate apie internetą ir jo veikimą, tuomet tikriausiai jums būtų sunku įvardinti jo privalumus ir minusus. Pravers kiekvienas gabalėlis informacijos – nesvarbu, ar tai straipsnis apie patyčias internete, mokymasis apie su žaidimais susijusias grėsmes ar pažintis su tarp paauglių populiariais socialiniais tinklais.
Kuo anksčiau supažindinkite vaiką su technologijomis ir saugumu internete
Nors kai kurie tėvai linkę būti labai atsargūs pristatydami vaikui technologijas ir netgi internetą ankstyvame amžiuje, jeigu tai daroma kontroliuojant situaciją, jūs galite pasitikėti savimi ir tuo, ką darote.
ESET vyriausiasis specialistas David Harley yra pasiūlęs, jog ši svarbi užduotis būtų pradedama vykdyti dar gerokai prieš pradedant lankyti darželį. 2013 metais jis sakė: „Nors aš tikrai neginu idėjos įduoti kūdikiams į rankas neribotą prieigą prie kibernetinio pasaulio be jokios priežiūros, verta pabandyti švelniai ir atsargiai supažindinti vaikus su šia sritimi. Paskatinkite juos užduoti klausimus, išbandyti dalykus ir įsitraukite į konstruktyvų dialogą.“
Kalbėkite apie socialinius tinklus ir privatumą
Turint omenyje pusiausvyrą tarp geriausiai veikiančios praktikos ir persistengimo, ši sritis ko gero didžiausias iššūkis tėvams. Vis dėlto kiekvieni jų turi nustatyti ribas, apie ką su vaikais kalbėtis, ir šias taisykles keisti atžaloms augant.
Kad ir ką nusprętumėte, pokalbius apie socialinius tinklus verta palaikyti nuolat. Pabrėžkite tinklų svarbą moderniam gyvenimui (kontakto palaikymas, mokymasis, dalinimasis), tačiau kartu atkreipkite dėmesį ir į su jais susijusius pavojus – nepažįstamų asmenų kabinėjimąsi ar naudos ieškotojus.
Visuomet akcentuokite privatumo saugumo požiūriu svarbą. Leiskite vaikams suprasti, kodėl reikėtų riboti dalinimąsi asmenine informacija – detalės gali būti pasisavinamos ir paaudojamos net tada, kai įrašas su jomis jau ištrintas.
Užtikrinkite, kad visi mobilieji įrenginiai apsaugoti
Iš tiesų buvo laikai, kai vidutinė šeima namuose turėdavo vieną kompiuterį, taigi ir vieną nesikeičiančią prieigą prie interneto. Ši situacija pasikeitė radikaliai. Nuo išmaniųjų telefonų iki planšetinių, nešiojamų ir stacionarių kompiuterių, nuo išmaniosios televizijos iki internetinių žaidimų konsolių, mes turime begalę nešiojamų, su internetu sujungtų įrenginių.
Turint omenyje, kaip sudėtinga ir nepraktiška visą laiką sekti, ką veikia vaikas, būtinybė prižiūrėti vaikų veiklą internete dar labiau padidėja, ypač, kai jie ne namuose.
Tai įmanoma naudojant, pavyzdžiui, tėvų priežiūros programėles. Ši technologija leidžia „apsaugoti vaiką sudėtingame skaitmeniniame pasaulyje“ ir tuo pačiu užkirsti kelią brangiems pirkiniams programėlėse, kurie, žinoma, pasibaigia didžiule sąskaita.
Šios saugumo rūšies efektyvumo paslaptis – jos pritaikomumas. Tėvai gali keisti nustatymus priklausomai nuo jų vaiko amžiaus. Kartu su savo vaiku galite nuspręsti, kas saugumo atžvilgiu būtų geriausia. Tai ne tik jiems suteiks galimybės kontroliuoti situaciją jausmą, bet ir leis jums jaustis gerai dėl vaikams suteiktos laisvės.
Ledkalnio viršūnė
Vertėtų nepamiršti, jog šie patarimai – tik pati ledkalnio viršūnė. Yra dar daugybė būdų ir technologijų, kaip apsaugoti savo vaikus. Nepamirškite, jog pasaulis darosi vis labiau skaitmeninis diena po dienos, tad su juo susipažinti verta jau šiandien.
Rašyti komentarą